24 października, w piękny sobotni poranek, uczniowie strzeleckiej szkoły pod opieką nauczycieli Małgorzaty Adamowskiej i Doroty Pływaczyk udali sie na wycieczkę edukacyjną Puszczykowo – Rogalin – Kórnik.
Pierwszym celem wyprawy była Pracownia Literacka Arkadego Fidlera w Puszczykowie wybitnego pisarza i podróżnika, mieszcząca się w starym domu rodziny Fiedlerów. Tam podziwiano zbiory przywiezione z licznych podróży do obu Ameryk, Afryki i Azji: łuki, włócznie, rzeźby i maski, tropikalne motyle, tam – tamy i inne instrumenty muzyczne. Natomiast na zewnątrz największym zainteresowaniem cieszyła się replika statku Krzysztofa Kolumba “Santa Maria” oraz Piramida, miejsce niezwykłej mocy. Za wzór do jej budowy posłużyła piramida Cheopsa.
Kolejnym punktem zwiedzania był malowniczy park krajobrazowy w stylu angielskim w Rogalinie. Przechadzając się po starej przypałacowej drodze oraz spacerując pięknymi alejami niczym w labiryncie, z uwagą słuchano opowieści pana Jerzego Laszkiewicza, przewodnika licencjonowanego, o historii tego niezwykłego miejsca. Podziwiano unikatowe w skali europejskiej skupisko starych dębów. Spośród nich, cieszące się największą sławą, noszące imiona legendarnych słowiańskich braci, dęby Lech, Czech i Rus.
W Kórniku natomiast zwiedzano Średniowieczny Zamek Rycerski – rezydencję Działyńskich z kolekcją obrazów, broni i pięknymi salami. Dzieciom najbardziej spodobała się Sala Mauretańska, Sala Herbowa oraz pokój Władysława Zamoyskiego.
Po lekcji historii przeszedł czas, na kolejną tego dnia lekcję przyrody w wykonaniu przedstawiciela Instytutu Dendrologii w Arboretum Kórnickim. “W żółtych płomieniach liści” taki był temat godzinnych zajęć. Poznając bogatą kolekcję drzew i krzewów uczniowie obserwowali jesienne walory roślin, poznali przyczyny przebarwiania się i opadania liści. Zapoznali się z typami owoców roślin drzewiastych oraz z metodami rozprzestrzeniania się nasion. Mieli także okazję degustować niektórych jadalnych owoców. Przez godzinę, rozszerzając i utrwalając wiedzę zdobytą na zajęciach z przyrody, uczniowie wypełniali karty pracy, które zostały ocenione. Atrakcyjne narzędzia i metody nauczania sprawiły, że nauka stała się łatwa i przyjemna.
Dzień bogaty przede wszystkim w treści przyrodnicze oraz historyczne i literackie na długo pozostanie w pamięci uczestników. Po raz kolejny sprawdza się teza, że nauka może być świetną zabawą, a zabawa dobra nauką!!!
M.A.