Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone były promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej i przebiegały pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”. Do tak ważnej akcji włączyli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach realizując autorski program ekologiczny nauczyciela przyrody Małgorzaty Adamowskiej “Tydzień dla Ziemi”.
21 kwietnia, w przeddzień tak ważnego dla wszystkich dnia uczniowie klasy VI podsumowali swoje kilkutygodniowe zmagania z projektami nt. odnawialnych źródeł energii.
Wystąpiło pięć grup. Uczniowie zgłębiając temat wykorzystania Słońca, wody i wiatru, za pomocą filmów, prezentacji multimedialnych, gier dydaktycznych, makiet, ulotek i plakatów w prosty, a nawet zabawny sposób przedstawili swoim młodszym kolegom, jak ważne jest wykorzystywanie tychże źródeł energii. Prezentacje poprzedzone były piosenkami ekologicznymi, które prezentowane były przez klasy. Młodsze dzieci śpiewały piosenki z repertuaru zajęć muzycznych, natomiast starsze klasy samodzielnie układały tekst. Tego dnia wśród uczniów dominowały kolory żółty, niebieski i szary.
Do programu “Tydzień dla Ziemi” zostali włączeni nie tylko uczniowie klasy 6. Na zajęciach technicznych klasy IV i V wykonywały miniaturki słońca, wiatraków i kolorowych kubełków przypominających o właściwym segregowaniu śmieci, które opatrzone etykietą zostały rozdane mieszkańcom wsi w ramach kampanii Ratujemy Ziemię. W akcji promocyjnej wzięły udział także uczniowie klas młodszych. Przeprowadzone zostały liczne konkursy. Uczniowie klas I malowali prace nt. “Portret mojego ulubionego zwierzątka”. Nagrodzone zostały: Martyna Schwark z Ia i Lena Michałowska z Ib. Uczniowie klas II mieli za zadanie pokazać jak segregują śmieci w swoim domu. Najlepiej przedstawiły to Zosia Sieradzka z IIa oraz Agnieszka Mielitz. z IIb. Zadaniem klas III było wykonanie Portretu pięknej Ziemi techniką 3D. W klasie IIIa nagrodzono pracę Damiana Kopińskiego a w klasie IIIb Julii Brokman. Uczniowie klas IV mogli wykazać się umiejętnościami konstruktorskimi wykonując ŚMIECIOLUDA. Najwyżej oceniona została praca Natalii Szefer. Tymi samymi umiejętnościami mogli wykazać się uczniowie klasy V w konstrukcjach wiatraków. I tu za najbardziej pomysłową pracę, odnoszącą się do przeszłości nagrodę otrzymuje Mikołaj Cieślik. Wszyscy biorący udział w pracach konstruktorskich otrzymali upominki. Najważniejszą konkurencją przeprowadzoną w klasach IV-VI był konkurs ekologiczno-przyrodniczy. Materiał do sprawdzenia poziomu wiedzy z tego zakresu pobrano z archiwum Ogólnopolskiego Centrum Edukacji, co oznacza że nie należał do łatwych. Najwyższy wynik uzyskała Amelia Grabowska z IVb, tuz za nią różnicą jednego punktu znalazła się Oliwia Gajc z IVa oraz Bartosz Sytek z klasy VI.
Jednak to nie wszystko. Przez tydzień zbierane były zużyte baterie, kartridże i niepotrzebne telefony. Na zajęciach z origami uczniowie pod okiem pani Renaty Superczyńskiej wykonali makietę stawu oraz życie na łące. Wszystkie prace zarówno techniczne jak i plastyczne stały się ozdobą i miejscem zachwytu, szkolnego korytarza. Obchody Dnia Ziemi pomogły dostrzec piękno naszej planety oraz były okazją do przypomnienia, że jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska, w którym żyjemy.
Serdeczne podziękowania należą się Przewodniczącej Rady Rodziców Ewie Czekalskiej za pomoc w organizacji nagród i upominków dla dzieci nagrodzonych i wyróżnionych, których fundatorami byli: Salon Firmowy Komputronik w Chodzieży oraz Księgarnia Benefis Kruszka.