Wydrukuj to Strona

O Nas

Sołectwo Strzelce liczy w sumie ok. 870 mieszkańców. Należą do niego wsie Strzelce i Strzelęcin.

Wieś Strzelce po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach w 1386 r. Jej początki sięgają jednak X wieku, kiedy pełniła służebną rolę wobec grodu w Ujściu. W XV wieku wymieniane są nawet jako miasto. W XVII wieku wieś staje się siedzibą rodową Grudzińskich, właścicieli pobliskiej Chodzieży.

W 1789 r. majątek był w rękach Krzysztofa Von Zacha, po którym dziedziczyli Ferdynand (syn) i Konstantyn (wnuk). Od nazwiska Zacha nosi nazwę wieś Zacharzyn, założona w 1793 r. W 1840 r. na miejscu spalonego drewnianego dworu Ferdynand von Zacha zbudował pałac zaprojektowany przez znanego niemieckiego architekta Fryderyka Augusta Stullera. Po czterech latach budowy, na skraju 11 hektarowego parku powstała rezydencja odwołująca się do stylu toskańskiego z dominującą, wysoką wieżą połączoną z pałacem  galerią korytarzową.

2Ferdynand von Zacha był zawodowym wojskowym, uczestniczył w kampanii napoleońskiej, walczył m.in. w „bitwie narodów” pod Lipskiem. Jako major dowodził 2 batalionem w 14 pułku Landwehry, odznaczony m.in. Orderem Czerwonego Orła 4 klasy i Orderem Św. Henryka. Należał do Zakonu Maltańskiego. Był żonaty z Augustyną von Falckehaym, z którą miał dwoje dzieci. Po śmierci ojca w 1818 r. wziął dymisję z wojska i po ugodzie z siostrą Henriettą Tschepe został dziedzicem dóbr strzeleckich. W 1830 r. wykupił od Grudzińskich dobra chodzieskie i oleśnickie.

Mimo niemieckiej narodowości i protestanckiego wyznania został kolatorem kościoła św. Floriana w Chodzieży. Był to pierwszy w dziejach kościoła przypadek by innowierca był opiekunem kościoła katolickiego. Von Zacha okazał się  bardzo hojnym dla chodzieskiej świątyni. W maju 1830 r. zlecił remont kościoła. Na pamiątkę tego remontu w pobliżu zakrystii wmurowano w fundament kamień z cyfrą 1830.  W miejsce drewnianej, spalonej w 1838 r. dzwonnicy, w większości własnym sumptem, w 1840 r. wystawił nową stojącą do dzisiaj.

Będąc powiatowym radcą sądowym Ferdynand miał szansę zostać starostą chodzieskim. Zastępował w latach 1833 – 1839 chorującego często Johannesa Weissa. Po jego śmierci rozważano kandydaturę Zacha, ale z uwagi na wiek wybrano młodszego – Gustawa von der Goltza (1799 – 1868).

Ferdynand zmarł w 1849 r., a majątek po nim przejął syn Konstantyn von Zacha – kpt. huzarów. Po spłaceniu matki i siostry Adelajdy von Grävenitz kierował majątkiem przez prawie 30 lat. Założył folwark Konstantynowo. Jego żoną była Amelia von Schwichow, córka właściciela Margońskiej Wsi  Karola von Schwichowa (1799 – 1852). 

W styczniu 1878 r. pałac kupił bankier i radca miejski Dagobert Friedlander z Bydgoszczy. W marcu 1895 r. Friedlanderowie  sprzedali majątek strzelecki tajnemu radcy Wilhelmowi von Mörnerowi. Trzy miesiące później dobra strzeleckie przechodzą w ręce Hermanna Kennemanna (1815 – 1910) – jednego z twórców Hakaty (Związek Popierania Niemczyzny w Prowincjach Wschodnich). Po nim 11 maja 1910 r. Strzelce odziedziczyła jego jedyna córka Jadwiga, która wyszła za mąż za potomka francuskich hugenotów rotmistrza Maksymiliana Jouanne – Santomidchel. Od niej w 1920 r. majątek (około 7000 morgów) nabył prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu Wiktor Szulczewski.

Szulczewski w 1921 r. przekazał chodzieskiemu Caritasowi willę przy ul. Strzeleckiej, gdzie urządzono bursę dla gimnazjalistów. Jego żona Melania była przewodniczącą Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo przy kościele św. Floriana w Chodzieży. W 1928 r. Szulczewski   sprzedał folwarki Konstantynowo, Mirowo i Słomki  Państwowemu Bankowi Rolnemu na parcelację. Wiktor Szulczewski był członkiem zarządu Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. w Poznaniu.  Posiadał też kilka majątków na Pomorzu i w Wielkopolsce.

W odległości około 3 km na północ od Strzelec, w dolinie Noteci znajdował się  rezerwat przyrody „Wiktorowo” (od imienia właściciela Szulczewskiego). No obszarze 1 ha rosła tam m.in. brzoza niska, rzadko spotykany w Polsce relikt z okresu lodowcowego. Po przeprowadzonej melioracji część roślin chronionych zanikła i rezerwat zlikwidowano.

3W okresie okupacji niemieckiej majątkiem gospodarowali Niemcy. W 1945 r. został przejęty przez Państwowe Nieruchomości Ziemskie, a następnie przez Kombinat Państwowych Gospodarstw Rolnych. Kombinat PGR obejmował 9300 ha z zakładami w Ciszewie, Jaktorowie, Kaczorach, Lipiej Górze Nietuszkowie, Pietronkach, Próchnowie, Ratajach , Strzelcach, Szamocinie i Zacharzynie.W latach siedemdziesiątych pałac został gruntownie odrestaurowany. Po upadku kombinatu pola i budynki Zakładu Rolnego w Strzelcach przejęła spółka, która obecnie jest dobrze prosperującym przedsiębiorstwem.

Obecnie w bezpośrednim sąsiedztwie parku dworskiego znajduje się duże osiedle z siedmioma blokami, a po przeciwnej stronie stoi rząd domków jednorodzinnych. Dawna zabudowa pozostała również przy szosie prowadzącej do szkoły.

W sołectwie jest wszystko, czego mieszkańcy potrzebują do życia: wodociąg, kanalizacja, telefony,  INTERNET, dwa sklepy oraz kilka przystanków autobusowych. W centrum Strzelec mieszczą się nowoczesna świetlica wiejska, boisko wielofunkcyjne, siłownia zewnętrzna oraz kaplica i cmentarz.W roku 2015r. na terenie sołectwa przeprowadzono inwestycję polegającą na modernizacji istniejących i budowie nowych dróg. Dzięki podjętym działaniom poruszanie się po terenie sołectwa stało się dużo bezpieczniejsze ponieważ powstało rondo, zatoczki, parkingi, sieć chodników oraz przejścia dla pieszych.

Ponadto w Strzelcach znajdują się przedszkole i Szkoła Podstawowa. Obiekty te są nieco oddalone od centrum wsi, jednakże można do nich dość chodnikiem. Szkoła mieści się w parterowym budynku, który wybudowano w latach 60-tych minionego wieku. Natomiast przedszkole zajmuje sąsiedni budynek, w którym przed laty funkcjonowała szkoła.

 

Źródło: Opracowanie Waldemara L. Janiszewskiego, www.gminachodziez.pl

Permalink do tego artykułu: https://strzelce.gminachodziez.pl/?page_id=2